Instytut Gallupa dla nastolatków w wieku między 10 a 14 rokiem życia przygotował badanie, które się nazywa Strengths Explorer.

Badanie to określa 3 najmocniejsze talenty dziecka, czyli te sposoby myślenia, działania i odczuwania, których używa ono najczęściej. To właśnie te talenty są najbardziej widoczne u Twojego dziecka i najlepiej określają jego osobowość – czyli to jak zachowuje się przez większość czasu.

Zapewne zastanawiasz się jak wygląda to badanie?
Badanie odbywa się w formie on- line i składa się z 78 stwierdzeń napisanych w formie zdania twierdzącego. Stwierdzenia te dotyczą różnych sytuacji, w których działa młoda nastoletnia osoba- czy to w pojedynkę, czy też w grupie rówieśników. Wszystkie są napisane w przystępny i łatwy do zrozumienia sposób. Ważne jest to, że badanie to jest tylko w języku angielskim. Ja przetłumaczyłam to badanie na język polski i moi klienci mają duże ułatwienie, gdyż wypełniają to badanie w formie papierowej. Następnie ja wprowadzam do systemu odpowiedzi.

Stwierdzenia które występują w tym badaniu to dla przykładu:
Lubię stać na czele grupy.
Potrafię zarażać innych entuzjazmem.
Uwielbiam rozmawiać.

Na początku dziecko zostanie poproszone o podanie kilku informacji demograficznych, typu jego płeć, pochodzenie etniczne i data urodzenia. Po tej metryczce na ekranie zaczną wyświetlać się pojedynczo kolejne stwierdzenia. Dziecko ocenia, jak bardzo się z nimi zgadza na czterostopniowej skali od „prawie zawsze lub zawsze”, poprzez „często”, potem jest „czasami”, a kończąc „na prawie nigdy lub nigdy”. Wszystko jest w języku angielskim i na chwilę obecną nie ma opcji wyboru innego języka.

Na udzielenie odpowiedzi dziecko ma tyle czasu ile potrzebuje, gdyż w badaniu Strengths Explorer nie ma licznika czasu przy kolejnych stwierdzeniach. Raz wybrana odpowiedź jest przesyłana do bazy i nie można już do niej wrócić.
W badaniu mogą pojawić się stwierdzenia, które Twoje dziecko może nie zrozumieć lub nie będzie wiedziało, jak odnieść je do siebie. Dlatego też przy każdym stwierdzeniu, oprócz czterostopniowej skali oceny, znajduje się wybór „nie rozumiem pytania”. Można z niego skorzystać i warto, by dziecko wiedziało o takiej opcji przed badaniem. To na pewno uspokaja i daje poczucie, że jest wyjście awaryjne.

➡️Co znajdziesz w raporcie?

Gdy już skończy się badanie, generowany jest raport Top 3 talentów Twojego nastolatka, których używa najczęściej. Raport, podobnie jak badanie, jest w języku angielskim i zawiera 4 elementy:
Certyfikat talentów (Certyficate of Talent) – przygotowany dla Twojego dziecka, w formie zaświadczenia A4, do wydruku i powieszenia na ścianie.
Opis Top 3 talentów (Your Top 3 Themes) – charakterystyka 3 najsilniejszych talentów nastolatka, opisująca ich podstawowe cechy, potrzeby, sposoby działania i zachowania.
Wskazówki do rozwoju talentów dla nastolatka (Action Items for Youth) – czyli pomysły na aktywności, działania lub zadania, których może podejmować się Twoje dziecko, by działać w zgodzie z talentami i przy ich użyciu.
Wskazówki do rozwoju talentów dla rodziców (Action Items for Adults) – czyli pomysły na aktywności i działania, które rodzic może podjąć dla wsparcia rozwoju talentów swojego dziecka.

Mam wynik, ale co on oznacza?

Otrzymany wynik Top 3 talentów jest unikatowy dla każdej młodej osoby. Spotkanie rówieśnika, który posiada dokładnie taką samą kombinację i kolejność talentów jest dosyć trudne. Talenty Top 3 to znak szczególny dziecka, coś co je wyróżnia i jest jak unikatowy odcisk linii papilarnych.
Poznanie i zrozumienie indywidualnych Top 3 Twojego dziecka ułatwi Ci odkrycie jego sposobów zachowania i odczuwania. Wpłynie to również na Twoje podejście do niego jako rodzica oraz pozwoli skupić się na tym, co w nim naturalne i mocne. Będzie też dobrym startem do rozwoju i umocnienia tych cech, a przez to umożliwienie Twojemu nastolatkowi jeszcze lepszego i efektywniejszego działania w przyszłości.

Wynik badania zawarty w raporcie jest dla rodziców drogowskazem i określa teren, na którym dziecko czuje się dobrze. To takie punkty na horyzoncie, wyznaczające kierunek, w którym możesz podążać jako rodzic, by wspierać jego rozwój. Natomiast ścieżkę, którą pójdziecie do tych punktów, będzie wyznaczało Twoje dziecko.

Twoje dziecko jest utalentowane i już teraz możesz odkryć jego naturalne predyspozycje odpowiadając sobie na pytania:
Jakie działania lub czynności przychodzą Twojemu dziecku z dużą łatwością?
Jakie zadania wykonuje chętnie i widać, że przynoszą mu radość?
Jakich rzeczy, czynności Twoje dziecko szybko się uczy, pokonując kolejne poziomy trudności bez większego wysiłku?
Dzięki obserwacji tych naturalnych reakcji zobaczysz pierwsze sygnały talentów swojego dziecka.

Ostatnio o talentach u dzieci opowiadałam również w “pytaniu na śniadanie” -zobacz tutaj: http://bit.ly/2kxVNI2

To co? Do dzieła. Podziel się w komentarzu swoimi wnioskami oraz obserwacjami. Jeśli chcesz mojej pomocy pisz, chętnie pomogę.

 

css.php