,,Ci, którzy czegoś chcą szukają sposobów, by to osiągnąć, natomiast ci, którzy nie chcą, szukają wymówek, by tego nie robić.” Do której grupy Ty należysz?

 

Największa choroba obecnych czasów to WYMÓWKOZA. Czym się objawia?  Czy na nią chorujesz? Używasz najdziwniejszych wymówek tylko po to, by uspokoić swoje sumienie i nie komplikować sobie życia? A może nie wiesz o czym mówię?  Poniżej znajdziesz 10 najczęściej przeze mnie spotykanych wymówek. Być może któraś z nich dotyczy Ciebie.

Najczęściej używane wymówki to:

  • Brak czasu.

Nie mam kiedy realizować marzeń. Wykonuje mnóstwo zadań. Dom, praca, dom. W weekend też nie mam czasu. W końcu mogę się wyspać, naładować baterie. Kiedy mam się zająć moimi marzeniami?

Doba ma 24 godziny. 1440 minut. Ile z tych minut wczoraj przeznaczyłeś/łeś na realizację swoich planów? To teraz odejmij tę liczbę od 1440 – zobaczysz ile minut zmarnowałeś/łaś. I wiesz co? Nie masz już najmniejszych szans na to, by je powtórzyć! Każdy kolejny dzień, w którym nie działasz to kolejne zmarnowane minuty – a zegar odmierza czas. Minuta po minucie. Czas to jedyny zasób, którego nigdy nie będziesz mieć więcej – zawsze masz go tyle samo. Pytanie, jak go wykorzystujesz?

  • Błędy przeszłości.

Kiedyś podjęłaś/łeś jakieś próby zmiany: odchudzania, pracy, partnera, tryby życia. I wyszło jak zwykle? Czy to jest wystarczający powód, aby kolejny raz nie spróbować?  Czy to jest wystarczający powód by przestać działać i próbować być szczęśliwym? To, co się stało, już się nie odstanie, a przed sobą masz jeszcze trochę czasu. Czy na pewno chcesz spędzić go, łkając w kąciku bo się nie udało? Może pora podnieść gardę, wypiąć pierś i zawalczyć o siebie?

  • Brak pieniędzy, wymaganej wiedzy, doświadczenia,

Wiem, że nic nie wiem – tak mówił Sokrates. Skoro zdajesz sobie sprawę, ze swoich braków – co zatem zrobiłeś/łaś, by je uzupełnić? Nic? Zatem przestań opowiadać, że brak wiedzy jest powodem Twojego niedziałania – to jedynie wymówka, jaka przyszła Ci do głowy. Jeśli jednak Twoje obawy faktycznie  wiążą się z brakiem wiedzy, to zdobądź ją! Zrób plan jakiej wiedzy potrzebujesz, ustal co przeczytasz, kogo zapytasz, na jakie kursy się zapiszesz i z Twojej wymówki zrób atut, który pozwoli Ci się rozwinąć.

  • A jak stracę to co mam?

Boisz się, że jeśli podejmiesz ryzyko działania, możesz stracić to, co masz? Nowa praca może okazać się gorsza, rozstanie z partnerką/parterem, z którą/którym od dawna nic Cię nie łączy zaowocuje długoletnią samotnością, przeprowadzką do nowego miasta sprawi, że przyjaciele o Tobie zapomną? W takiej sytuacji musisz zastanowić się, jak bardzo uwiera Cię stan obecny. Być może działanie rzeczywiście nie jest dla Ciebie dobre, bo Twoja sytuacja Cię satysfakcjonuje?

  • Brak motywacji.

Nie mam teraz motywacji do robienia czegokolwiek, a co dopiero do… . Niedługo będą wakacje/lżejszy okres w pracy/pójdę na urlop i wtedy będę miał/a motywację i chęć do działania. Sprawdź czy te marzenia są Twoje. Czy Ty na pewno o tym marzysz i chcesz to zrealizować?

  • Nieznajomość pierwszego kroku.

Nie wiem od czego zacząć. Widzisz, chętnie bym się zabrał/a za robienie tego, tylko nie wiem od czego zacząć. Muszę o tym więcej przeczytać lub znaleźć osobę, która mi pomoże i wtedy na pewno spróbuję. I tak snujesz niekończącą się historię. Mija rok, dwa , trzy… a w Twoim życiu nic się nie zmienia. Jest tylko gorzej i gorzej. Szczególnie w sytuacji, kiedy odsuwasz od siebie myśli o dyskomforcie w którym tkwisz. Wiesz co jest najgorsze? Nic się nie zmieni bez Twojego działania. Nie ma czarodziejskiej recepty, nie ma cudu, nie ma Wróżki Chrzestnej… Twoje życie i jego jakość jest w Twoich rękach.

  • Strach przed opinią innych.

Jak często powstrzymujesz się przed robieniem czegoś w obawie przed tym co pomyślą sobie inni? A co tak naprawdę Cię to obchodzi? Czy chcesz zmarnować czas na osoby, które krytykują lub śmieją się z Twoich marzeń? Może niech przyjrzą się sobie i temu, co sami robią by zrealizować swoje plany! Konstruktywna krytyka jest ważna – bierz ją pod uwagę, ale nie pozwól by całkowicie hamowała Twoje aspiracje i realizacje.

  • Strach przed porażką.

Boję się, że mi się nie powiedzie. Ta wymówka jest bardziej podświadoma. Czujesz się gotowy/a do działania, ale boisz się konsekwencji. Co jeżeli okaże się, że jesteś w tym beznadziejna/y? Pamiętaj! Nie ma porażek: są lekcje! Wyciągnij wnioski i idź dalej. Dalej próbuj. Dalej doświadczaj. Każdy człowiek sukcesu doświadczał trudnych lekcji, dlatego odniósł sukces. Gdyby uczące się chodzić dziecko odpuściło po pierwszym upadku to chodziłoby na czterech kończynach. Dokładnie jak Ty kiedy odpuszczać po pierwszej trudności.

  • Prokrastynacja.

Słynne – zrobię to jutro. Przecież nic się nie stanie, jak zacznę ćwiczyć dopiero w przyszłym tygodniu, miesiącu czy roku. Zacznie się styczeń i wtedy zaangażuję się w 100% w pracę nad sobą i swoimi marzeniami. I tak bez końca.  I z miesiąca na miesiąc odkładasz swoje życie, swoje szczęście i swoje spełnienie na potem. A co jeśli zostało Ci mało czasu? Co wtedy? Życie masz jedno i nigdy nie wiesz jak długo potrwa. Może pora zebrać cztery litery i zacząć po prostu żyć?  Bez odkładania, przeciągania, wymyślania?

Sprawdź które z tych wymówek  dotyczą Ciebie i zacznij prowadzićich obserwację. Następnie sporządź plan działania który pomoże Ci z nimi pracować. Ja trzymam za Ciebie kciuki i wierzę, że jak spojrzysz prawdzie w oczy to zrozumiesz, że to najwyższy czas zacząć żyć.

Jeśli nie wiesz jak zacząć sukcesywnie realizować swoje marzenia to przeczytaj moja książkę w której dokładnie to omawiam.

 

css.php